Monte Carlo 5DIC44WHD-V1 Discus Classic II 44" Ceiling Fan with LED Light and Pull Chain, 5 Blades, White
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
07
quantity
Product details
Category
The Manufacturer 44`` Ceiling Fan - Matte White features a 153. 0 X 18. 0 3 speed motor with a twelve degree blade pitch. With a minimalist, contemporary design and six color/finish options, the 44`` ceiling fan by Manufacturer complements a wide variety of room styles. Collection features an integrated 20W LED downlight with a matte opal glass shade for functionality with flair. A pull chain controls this 3-speed fan, however a handheld or wall mount remote control is compatible and sold separately.
  • DISCUS CEILING FAN WITH LIGHT: 20 Watt Integrated LED Light Kit (3000K, 1060 Lumens, 90 CRI)
  • DIMENSIONS: Diameter: 44"; Height: 15.1" (From Ceiling to Bottom of Fan Light, Includes 4.5" Downrod); Weight 17.42lbs.
  • FAN BLADES: 5 White / Matte Opal Blades (44" Span / 12° Blade Pitch); CFM: 2854
  • FAN CONTROL: Includes 3-Speed Pull Chain
  • INSTALLATION: Installable on Flat Ceiling with Included Hardware and on Sloped Ceilings up to 30° with Vaulted Canopy Included; CUL Approved INDOOR Locations; DETAILS: White Finish; Premium Power Triple Capacitor 153 X 18 mm Torque-Induction Motor for Quiet Operation